آشنایی با قطعات ال ای دی LED

مقاومت

مقاومت های ۰٫۲۵W (بیست و پنج صدم واتی) با مقادیر ۲۲۰R (دویست و بیست اهمی)، ۱K (یک کیلو اهمی) و ۱۰K (ده کیلو اهمی) را در دروس آینده استفاده کنید. مقاومت ها دارای دو پایه بوده و پایه های آن با هم فرق نمی کند. پایه ها را به اندازه ای ببرید که مرتب در مدار جا داده شوند و قبل از وارد کردن آنها را خم کنید. فهرست مقاومت یک جفت موقعیت را برای هر مقاومت مشخص می کند. به مقدار مقاومت که در هر مکان قرار می گیرد توجه کنید.

30-300x225

مقاومت متغیر

 این نوع مقاومت ها با عنوان پتانسیومتر یا تریمر نیز شناخته می شوند. مقدار مقاومت به وسیله چرخاندن شاخص تغییر می کند. مقاومت متغیر ۵ کیلو اهمی برای بردبردی با سوراخ ۲٫۵ میلیمتر مناسب است. این نوع از مقاومت دارای سه پایه می باشد: یک پایه وسط (لغزنده) و یک پایه در هر طرف. این پایه ها باید به شکل خاصی در سوراخ های بردبرد قرار گیرند، نماد قطعه و اعداد روی پایه ها نحوه قرار گرفتن در مدار را نشان می دهد.

مقاومت نوری

 مقاومت نوری (LDR) یک قطعه دو پایه ای است. البته این پایه ها فرقی با هم ندارند. مقاومت آن بسته به مقدار نور تابیده روی آن تغییر می کند. مقاومت آن در تاریکی زیاد و در روشنایی کم می شود. نوعی که در طول آزمایش ها از آن استفاده می کنیم NORP_12 است.

ترانزیستور

 این قطعه سه پایه دارد و جریان را تقویت یا قطع و وصل می کند. از ترانزیستور NPN به شماره BC108،BC441 یا مشابه آن استفاده کنید. به کمک شکل روی قطعه و زائده روی بدنه ترانزیستور، شما می توانید پایه های آن را تشخیص دهید. پایه های ترانزیستور عبارتند از: کلکتور (C)، بیس (B) و امیتر (E). آنها را باید به شکل خاصی در مدار قرار دهید و این موضوع در شکل مدار ذکر شده است.

کلیدها

 از کلیدSPST (معمولاً باز”no “) که برای بردبرد مناسب است استفاده کنید. این کلیدها معمولاً دو یا چهار پایه دارند. بررسی کنید در هنگام فشار دادن کلید کدام پایه آن وصل می شود. در نمونه ای که در شکل مقابل می بینید، دو جفت از پایه ها وصل شده اند.

دیپ سوئیچ

 کلید های دو ردیفه (دیپ سوئیچ) همانند آی سی ها در بردبرد قرار می گیرند. یک کلید “تک قطبی تبدیل دو ردیفه” دارای دکمه کشویی است و ۴ پایه دارد. یک کلید ” ۴قطبی تبدیل دو ردیفه” دارای ۱۶ پایه (در دو ردیف) است. تصویر روبرو موقعیت چهار پایه کناری را نشان می دهد.

دیود نورانی

 دیود نورانی (LED) دو پایه (آند و کاتد) دارد که بایستی به شکل خاص در مدار قرار گیرد. معمولاً کاتد کوتاه تر است، این موضوع را روی قطعه بررسی کنید. نماد LED یک پیکان (فلش) به سمت کاتد دارد.LED در رنگ های متنوع عرضه می شود.

آی سی ها برای تابلو روان

 در دروس آینده شما از دو نوع آی سی استفاده می کنید، نام یکی از آنها TL071 می باشد. البته شما از آی سی های منطقی CMOS (که ۸، ۱۴، ۱۶، ۲۴ پایه دارند) نیز استفاده می کنید. این پایه ها در ردیفهای طرفین شکاف میانی وارد می شوند. شکل روبرو موقعیت چهار پایه کناری را نشان می دهد. مطمئن شوید طرف شکاف دار آی سی، در سمت چپ قرار گیرد.

مطالب مرتبط

0 دیدگاه
در گوگل محبوب کنید :

 

 

این سایت را محبوب کنید :